1. Domů
 2. O nás
 3. Historie

Historie

Od založení SIA v roce 2009 se událo spoustu věcí. Pojďte se na naši cestu podívat.

Mezinárodní historie

 1. Počátek

  Peter Vandor zakládá Social Impact Award aby zjistil, jestli se v Rakousku nachází nějací sociální podnikatelé. Jeho průzkum je úspěšný – první cenu vyhrává Project-E s odbornou školou pro osiřelé dívky v Etiopii.

 2. První expanze

  Social Impact Award dělá první krůčky mimo Rakousko. S inovativním licencovaným modelem a podporou Impact Hub Praha & Ropot je program zahájen v Česku a v Rumunsku.

 3. Rozšiřování SIA

  SIA je aktivní v 10 zemích napříč Evropou a podporuje přes 4000 sociálních podnikatelů. Bývalý výherce SIA Jakob Detering přebírá roli výkonného ředitele a následuje rychlý vývoj inkubační a komunitní fáze programu.

 4. První SIA Summit

  První SIA Summit se uskutečňuje ve Vídni. Sejdou se na něm výherci z celého světa.

 5. Rozšíření po celém světě

  Nyní je SIA aktivní v 20 zemích napříč Evropou, Afrikou a Asií. Pracuje s více než 6000 mladými sociálními inovátory. Inkubace prochází redesignem, aby se tato část programu mohla více soustředit na mentoring a prototypování.

 6. Odolnost v pandemické době

  Covid-19 ochromil celý svět. SIA digitalizuje celý program a pomáhá tisícům mladých inovátorů postavit sociální podnikání do středu post pandemické obnovy ekonomiky a společnosti.

 7. Nový začátek

  S ústupem Covidu-19 se vrací setkávání v rámci SIA po celém světě. Pokračuje expanze do 4 nových zemí – Demokratická republika Congo, Německo, Slovinsko a Ukrajina a díky spuštění celé řady nových formátů dosahuje nečekaně dobrého dopadu.

 8. Transformační rok

  SIA zavádí hybridní přístup napříč světem a i za časů války, konfliktů a krizí funguje v 18 zemích. 160 vítězů a alumni (výherci předchozích ročníků) se potkává ve Vídni na SIA Summitu, který je první od vypuknutí pandemie a také největším v historii celého programu.

Jak šel čas v Česku

 1. SIA přichází do České republiky

  První ročník SIA v České republice začíná. Výherci jsou Pragulic a Enterprising School.

 2. Spolupracujeme s Českou Spořitelnou

  Česká partnera se rozhodla podpořit SIA v ČR v jejím fungování. Stává se hlavním partnerem programu.

 3. Rekola získávají cenu SIA

  V roce 2014 získávají hlavní cenu Rekola se zakladatelem Vítem Ježkem v čele. Ten se pak v roce 2018 stává EY Společensky prospěšným podnikatelem roku.

 4. Czechitas se stávají vítězkami ročníku 2015

  Dita Přikrylová se svým projektem, který zapojuje (nejen) ženy do IT vyhrála cenu SIA, v roce 2016 se poté dostává do Forbes 30 pod 30 a v roce 2020 se stává 4. nejvlivnější ženou roku podle Forbes

 5. Vítězem se stává…. Seniorem s radostí

  Program, který ukazuje, že věk je jen číslo se stal naším vítězem v roce 2019. Během pandemie Covid-19 následně pomáhá téměř 30 000 seniorů.

 6. Jdeme do onlinu

  Kvůli pandemii Covid-19 přesouváme většinu akcelerace do online prostředí, i tak vše bez problémů běží dále.

 7. Slavíme 100!

  SIA v České republice prošlo úspěšně už 100 projektů, které se snaží/snažili/budou snažit dělat Česko lepší a řešit společenské problémy.

Náš tým

Náš tým neúnavně pracuje na vylepšování kvality programu, tak aby byl co největším přínosem pro účastníky.

Mrkněte na tým

Proč tu jsme?

Všechna naše práce a snahy stojí na silné vizi a misi, která se prolíná vším, co děláme.

Naše mise a vize

Náš dopad

Od roku 2009 má SIA dopad na tisíce mladých hybatelů změny ve více než 25 zemích světa.

Zjistit více