1. Domů
  2. Příběhy
  3. Máš Chvilku? Díky aplikaci ji můžete rychle proměnit v dobro

Máš Chvilku? Díky aplikaci ji můžete rychle proměnit v dobro

Každý prý má jednou za čas pár minut pro dobrou věc. Ale než v záplavě nepřehledných serverů zjistíte, jak ji využít, může být pryč. Aplikace Máš Chvilku posouvá dobrovolnictví do […]

Každý prý má jednou za čas pár minut pro dobrou věc. Ale než v záplavě nepřehledných serverů zjistíte, jak ji využít, může být pryč. Aplikace Máš Chvilku posouvá dobrovolnictví do 21. století a získala jednu z cen Social Impact Award 2021. 

Dobrovolnictví se přes covid věnovala spousta institucí. Aplikace, která by splňovala Tvé požadavky, nevznikla? Čím se lišíte?

Hlavní je, že se dobrovolnictví přes covid věnovala spousta lidí. Včetně lidí v našem okolí. Samozřejmě, že vzniklo několik aplikací a webů a my jsme je všechny sledovali, nicméně myšlenka na Máš Chvilku se zrodila ještě před covidem. A u podobných služeb jsme zatím nenašli třeba naše milované útulky a možnosti pomáhat tam.

Komunikujete i s podobně orientovanými subjekty? Třeba s Tamjdem, Člověk v tísni nebo tvůrci dobrovolnické aplikace Masarykovy univerzity? 

Zatím jsme v komunikaci ostýchaví. Když to jde, snažíme se s podobně orientovanými subjekty spojit. Rozhodně se žádné spolupráci nebráníme, protože zde funguje přímá úměra – čím více lidí dělá dobro, tím více dobra je uděláno!

Podle Českého statistického úřadu byl v roce 2018 a před covidem počet hodin odpracovaných dobrovolníky téměř 57 milionů. Kolik lidí v ČR dobrovolničí? 

My věříme, že v ČR dobrovolničí každý. Někdo pomůže starší paní do autobusu, jiný sebere pár odpadků ve svém okolí nebo vysvětlí svému školou povinnému příbuznému nějaké příklady z matematiky. To je dobrovolničení, o kterém ani ČSÚ neví.

Cílíte na již aktivní dobrovolníky, nebo doufáte v nové rekruty? Co by je mohlo přesvědčit? 

Bereme všechny! Cílíme na již aktivní dobrovolníky, kteří by rádi pomáhali více. Také ale víme, že je spousta lidí, kteří by rádi pomáhali a neví jak a kde. Nechceme nikoho přesvědčovat, že by měl pomáhat. To si musí každý rozhodnout sám. Chceme, aby lidi pomáhali rádi a protože jim to dává smysl, ne proto, že jsme je uhnali kampaněmi.

Kolik času musí člověk mít, aby se mohl přičinit?

Opravdu stačí chvilka, protože každá chvilka se počítá. I kdyby člověk měl vždy volnou jen půlhodinu za měsíc. Tak je to za rok 6 hodin a to už je skoro jeden pracovní den. Pokud budu mít půlhodinu měsíčně a půjdu například pomáhat se sázením stromů, stihnu za tu půlhodinu každý měsíc zasadit jeden strom. Dvanáct stromů za rok už je docela hezká alej.

Jak přesně mu k tomu může pomoci vaše aplikace?

Nikdo nechce tu volnou chvilku strávit hledáním, kde a jak může pomoci. Sami jsme si tím prošli. Ne všechny organizace mají webové stránky nebo profil na sociálních sítích. Nehledě na to, že samotné organizace musí svůj čas využívat efektivně, takže třeba ani nemají čas vyhledávat dobrovolníky a nějak je k sobě lákat. Máš Chvilku to udělá za ně. Pomůžeme organizacím v registraci do aplikace a s vytvořením aktivit, na které se budou moct dobrovolníci přihlašovat. Následně bude vše co nejvíc automatizované, aby to organizaci zatěžovalo co nejméně a maximalizovala se výsledná pomoc.

Jakou nejlepší radu jsi během akcelerace Social Impact Award dostal? 

Budujte postupně a ověřujte. Měli jsme přesně vymyšleno, jak to všechno bude vypadat a fungovat, až do posledního detailu. To jsme také začali vyvíjet a trávili na tom hrozně moc času.  Museli jsme si tedy určit priority. Realizaci jsme si rozdělili do dílčích kroků, které jsme si navíc začali ověřovat v praxi – protože papír snese všechno, ale v reálu je proveditelné jen něco.

A jaké máte nyní po výhře se svou službou další plány? 

Finalizujeme první fázi vývoje stránek, aby byly funkční a mohli jsme je konečně ukázat světu. Spustili jsme testování na vybraném vzorku útulků a dobrovolníků. Jak jsme pokročili a co je u nás nového, zjistíte nejlépe na našich webových stránkách a rádi bychom od nového roku rozjeli náš Facebook i Instagram


Máš chvilku získali cenu České spořitelny ve finále programu Social Impact Award. Program pro mladé sociální inovátory do 30 let můžeme v ČR pořádat díky cennému partnerství České spořitelny a Nadace České spořitelny. Další ročník rozbíháme na jaře 2022. Zveřejněné už jsou také rozhovory s ostatními vítězi, aplikací Nekrachni a Řemeslow