1. Domů
  2. Příběhy
  3. Máme vítěze! Ve finále bodovaly početné týmy

Máme vítěze! Ve finále bodovaly početné týmy

Bolehlav z hromady učiva, informační propast mezi obyvateli a radnicemi, nejistota umělců a uměleckých institucí v právní džungli a plýtvání zachovalým textilem ­– řešení na tyto problémy nabízí vítězné projekty Hledá […]

Bolehlav z hromady učiva, informační propast mezi obyvateli a radnicemi, nejistota umělců a uměleckých institucí v právní džungli a plýtvání zachovalým textilem ­– řešení na tyto problémy nabízí vítězné projekty Hledá se Mnemo!, Anthropictures, FairArt a Výměna oblečení.

 

Poslechněte si rozhovor s vítězi na Radiu Wave!

 

Největším favoritem českého finále se stala skupina doktorandů antropologie Anthropictures, kteří získali nejvíce bodů u poroty a překvapili impozantním finišem ve veřejném hlasování, kdy se během posledních pár dní vyšplhali ze středu tabulky do jejího čela. Podařilo se jim tak v internetové volbě předběhnout tým, který jinak celou dobu vedl. Obrovské nasazení členů Anthropictures se ale projevilo už před uzávěrkou soutěže účastí na většině přípravných workshopů v pražském HUBu.

CZ winner Anthropictures

Tým Anthropictures – foto(c)Vladimír Kučera

Oním oblíbencem veřejnosti, který na poslední chvíli přišel o prvenství v internetovém hlasování, je tým Hledá se Mnemo! Nakonec asi ale přece jen cenu veřejnosti odnesl, protože jeho rival Anthropictures dostal cenu poroty a pravidla soutěže neumožňují dvojí ocenění. Členové Hledá se Mnemo! se tak radují z výhry a už domlouvají spolupráci se školami, kde chtějí rozjet zkušební provoz svých kurzů mnemotechnického učení.

CZ winner Hledá se Mnemo!

Tým Hledá se Mnemo! – foto(c)Vladimír Kučera

Asi opravdovým překvapením byla druhá cena poroty pro skupinu umělců a studentů práv, kteří tvoří organizaci Fair Art. Nejpočetnější finalový tým totiž na slavnostním večeru zastupoval jeho jediný člen. Své kolegy omluvil s tím, že většina sedí doma v knihách a připravuje se na státnice na Právnické fakultě, které je v těchto dnech čekají. Zpráva z HUBu je tak jistě povzbudila.

CZ winner Fair Art

Martin Leskovjan za Fair Art – foto(c)Vladimír Kučera 

Šťastně zaskočení vypadali také členové týmu Výměna oblečení, kteří převzali třetí cenu poroty. Vzápětí už ale s klidnějším srdečním tepem poskytli rozhovor do novin o svém nápadu, jak propojovat nejen lidi se zájmem o recyklované výrobky, ale také různé generace. Jejich výměny oblečení se totiž většinou konají v domovech pro seniory, kam tak při té příležitosti zavítají i lidé, kteří jinak o životě starých lidí často nic netuší.

CZ winner Výměna oblečení

Tým Výměna oblečení – foto(c)Vladimír Kučera

Vítězné projekty spojuje to, že na nich spolupracuje hodně mladých lidí. V pražském HUBu tak bude letos v létě opravdu rušno. Radost z toho má i jeden z porotců a spoluzakladatel HUBu Praha Petr Vítek: „Sešly se nejen dobré nápady, ale hlavně, a toho si cením nejvíc, přihlásily se opravdu podnikavé a rozmanité týmy. Myslím, že většina má velmi dobré předpoklady nejen svůj projekt uskutečnit ale také inspirovat další lidi k tomu, že problémy kolem nás můžeme začít řešit sami, zespodu.“

Vítěze teď čeká mezinárodní setkání s kolegy z Rakouska, Slovenska a Rumunska a letní práce na rozjezdu podniku. V HUBu se jim kromě pracovního prostoru dostane také odborné podpory. Většina týmů potřebuje zapracovat zejména na tom, jak svou činnost provozovat finančně udržitelným způsobem.

Celkem se letos do soutěže Social Impact Award přihlásilo 172 projektů ze čtyř zemí a organizátoři rozdali vítězům 43 000 Eur. V České republice se sešlo 28 přihlášek a ve finále o přízeň poroty a veřejnosti bojovalo dvanáct z nich.