1. Domů
  2. Příběhy
  3. Známe nadějné startupy s přesahem pro rok 2021 

Známe nadějné startupy s přesahem pro rok 2021 

Odkud se pořád berou, udivuje nás mile každý rok, když si prohlížíme desítky přihlášených společensky prospěšných projektů. Vybrat z té spousty mladých lidí, kteří aktivně usilují o pozitivní změnu a […]

Odkud se pořád berou, udivuje nás mile každý rok, když si prohlížíme desítky přihlášených společensky prospěšných projektů. Vybrat z té spousty mladých lidí, kteří aktivně usilují o pozitivní změnu a podnikání s přesahem, jen 10 finalistů, nebývá žádná legrace. Tím spíš, že jak už to v Social Impact Award bývá, sešel se opět  pestrý mix inovací – od řemesel k paliativní péči a zpět. Kdo nás okouzlil a proč?

Blinkee City Czech 

Udržitelná doprava je téma, které sledujeme hodně zblízka. Zrovna v naší akceleraci se dali dohromady zakladatelé Revoltu, elektrické boardy XTND začínali v Impact Hub Ostrava… Teď je tu další provozovatel, který vstupuje na trh s vkusnými elektroskútry. Koncept je založený na sdíleném prostředku, který si můžete zaplatit na jízdu placenou po minutách. Čím se liší od podobných služeb, které se snaží usnadnit mobilitu ve městech a přitom snížit zátěž na životní prostředí? Skútry, které jezdí už ve více než 30 evropských městech, se snaží pohánět 100% zelenou energií.Blinkee.city celkem prověřilo přes 793 000 uživatelů, což podle zakladatelů zemi ušetřilo 1608 tun CO2. Teď můžeme snižovat uhlíkovou stopu na jejich skútru i v Praze.

Nekrachni

Nekrachni chce vytvořit finančně vzdělanou generaci. A díky jejich chytrým tipům a aplikaci pro žáky ZŠ a SŠ k tomu stačí jen pár minut denně. Takže o program do autobusu, do fronty na oběd nebo na krátkou přestávku je postaráno. Co jsou valuty? Proč finančně plánovat už na studiích a jak na převody měn nebo cestovní pojištění? Co číst, aby jste měl peníze v malíku? To všechno dozví studenti z appky, ale také veřejnost z jejich Facebooku.

Zasaď život

Že je reforestace jeden ze způsobů, jak vyvažovat naši uhlíkovou stopu, už jste možná slyšeli. Zasaď život vám dá přesvědčivý kontext, proč to nenechat jen “na ostatních”. Věděli jste, že 70% zvířat z celé planety žije v lese nebo na něm přímo závisí? No a co vy s tím? 1 strom dokáže za svůj život odbourat až 400.00 kg CO2 a díky Zasaď život pro to stačí doslova jen hnout prstem. Strom si za rozumnou cenu na pár kliknutí objednáte a oni jej pro vás obratem vysadí.

KultiVary 

Tahle parta mladých lidí má ráda své město a rozhodla se ho zkulturnit. Kdekdo u piva mamrá, co kde chybí, co by to chtělo… To KultiVary rovnou konají. Za pár měsíců provozu uspořádali bezpočet setkání, diskuze na ožehavá témata nebo letní kino. Navíc reflektují aktuální dění (získání titulu světového dědictví UNESCO) i dlouhodobá rizika (nízká informovanost o tom, co se ve městě děje, malá kontinuita akcí ad.).

SeniorOn

O odloučení seniorů bylo slyšet v době pandemie denně. Co s tím? Dvě studentky gerontagogiky začaly pořádat kurzy pro seniory z nejširší veřejnosti, aby zvýšili jejich počítačovou a digitální gramotnost – to vzdálenosti spolehlivě zkracuje. A když nemůže senior na kurz, nabídnou mu tzv. asistovaný kontakt – přijedou za ním domů či do domova a spojí ho prostřednictvím online prostředí s jeho rodinou.

Akcelerujeme i další inovace, byť teprve na začátku své cesty: 

Seek Speak 

Aplikace, která pomáhá neslyšícím naučit se mluvit/komunikovat a odstranit tak komunikační bariéry. V Česku ani v zahraničí doposavad podobnou logopedickou aplikaci, která by dokázala automaticky posuzovat výslovnost, nenajdete.

Máš chvilku

Projekt, který přináší dobrovolnictví do 21. století a propojuje ty, s nedostatkem času a sil s tými s dobrým srdcem.

Done Care 

Software pro komunikaci, evidenci, vzdělávání a další podporu domácí paliativní péče.

Řemeslow
Zkoušeli jste někdy něco vyrobit? Pracovat rukama? Pak víte, jak to pomáhá vyčitit hlavu. A té radosti z nových dovedností či vlastního výrobku! Aby ještě někdy mohlo platit “zlaté české ručičky”, pomůže první jednotná webová platforma s kurzy na řemeslné, ruční práce a opravy.

WasteNo

Existuje již mnoho znovupoužitelných obalů, ale jejich zavádění je náročné, neb chybí systémová infrastruktura. Přesně to díky svému právnickému backgroundu může vyřešit Waste No novým systémem pro správu obalů. Abyste je mohli najít i ve své oblíbené restauraci.

Díky České spořitelně a Nadaci České spořitelny můžeme všechny tyto projekty dlouhodobě podporovat a vzdělávat. Jejich akcelerace ale na podzim skončí a je také na čase prezentovat výsledky. První šancí, jak blíže poznat samotné tvůrce, dostanete už 14. září, kdy zveřejníme jejich finálová videa a spustíme Community Voting o vítěze publika. Zveme ale také přímo na slavnostní vyhlašování 5. října, kde oceníme 3 největší bojovníky. Bližší informace se objeví na Facebooku Impact Hub Innovation.