SIA Summit 2022
  1. Domů
  2. Příběhy
  3. SAP umožňuje stovkám mladých napříč 18 zeměmi získat podnikatelskou podporu 

SAP umožňuje stovkám mladých napříč 18 zeměmi získat podnikatelskou podporu 

Společnost SAP, v Česku působící od roku 1992, je mezinárodním finančním partnerem Social Impact Award od roku 2021. Od té doby finančně podporuje běh SIA ve více jak 18 zemích a od roku 2022 pomáhá uskutečňovat například i SIA na Ukrajině. Celý běh mohou ukrajinští zájemci absolvovat i online formou, díky které se otevírá možnost i statisícům uprchlíků získat podnikatelskou podporu pro jejich projekty.

V České republice se SAP zapojuje i nad rámec pouhé finanční podpory. Ředitelka Hana Součková je součástí odborné poroty, která vybírá 10 postupujících projektů do inkubační fáze. O programu Social Impact Award říká: „Talentovaných lidí najdeme po celém světě stejně, to ale neplatí o množství  příležitostí pro jejich rozvoj. V regionu střední a východní Evropy mají mladí lidé těchto možností stále málo. Nemůžeme se proto divit, že bez potřebné podpory se nastupující generace rozhlíží po uplatnění svých talentů v zahraničí. V Česku se proto SAP snaží o rozšíření spolupráce se školami, vzdělávacími institucemi a firmami, abychom společně pomohli lidem získat nové dovednosti, rozvíjet jejich nadání a nabídnout jim možnost, jak své nápady převést v realitu.”

Hana Součková, ředitelka SAP ČR

Kromě samotné ředitelky společnosti SAP se zapojují i její zaměstnanci jako dobrovolníci, kteří s realizací samotného běhu Social Impact Award pomáhájí. K tomu dodává Lucie Bort, CSR Lead SAP ČR následující: „Přeměnit dobrý nápad ve hmatatelný projekt vyžaduje kromě zápalu pro věc také úsilí a vytrvalost. Social Impact Award nabízí mladým lidem příležitost pracovat na svém nápadu a rychle ho rozvinout pod vedením zkušených expertů z řad SIA i partnerů, kteří jim poskytnou byznysový vhled.”

Za předchozí dva roky, během kterých SAP podporuje SIA napříč světem se zapojilo přes 16 000 účastníků workshopů, událostí a webinářů. V České republice jsme díky tomu mohli jen v letošním roce dát vědět přes 100 000 mladým lidem ve věku 15-30 let o existenci a činnosti Social Impact Award, ale také o sociálním podníkání přes webináře jako Ženy jako iniciátorky společenských změn nebo workshop Design thinkingu s Pavlínou Louženskou.

Mezinárodní rozměr podpory

Díky mezinárodní podpoře společnosti SAP nezůstal program Social Impact Award stát bokem a v těžkém roce pro Ukrajinu se zapojil ještě intenzivněji do podpory mladých inovátorů a podnikatelů. Jen v roce 2022 se dostalo do online běhu ukrajinského programu, tak aby bylo umožněno zapojit se mladým, kteří v zemi zůstali, i těm, kteří byli nuceni uprchnout, 20 projektů. Mezi úspěšné projekty minulého ročníku patří například Vbrani. Letos se další ročník díky podpoře koná znovu a přinese bezpochyby celou řadu potřebných projektů i pro obnovu samotné Ukrajiny. 

Mezinárodní přesah samotného programu je jednou z nejdůležitějších částí. 83,3 % účastníků oceňuje, že díky SIA dostalo přístup k mezinárodním znalostem a expertíze. Samotné mezinárodní propojení je jedním z klíčových pilířů samotného programu. Uskutečňováno je také například skrze SIA Summit, který každý rok sdruží výherce z jednotlivých zemí a dá jim prostor propojit se napříč státy i kontinenty. 

Zajímá vás, jaké projekty v minulosti vyhrály Social Impact Award v České republice? Můžete se podívat na kompletní výčet anebo si přečíst příběhy našich Alumni jako Animi, Nekrachni nebo Indiánky